HTML Nedir?

Anasayfa » Ne Nedir? » HTML Nedir?

HTML, Zengin Metin İşaret Dili (Hyper Text Markup Language), internet üzerinde web sayfası oluşturabileceğimiz bir metin tabanlı dildir. Bu dosyaların uzantılar .html veya .htm olarak bulunurlar. Aslında Html düz yazı dosyalarından pekte farklı değildir. Yani içerisine yazı yazarsanız ve browserda açtığınız taktirde o yazıyı okuyabilirsiniz. Yalnız bu yazılara div veya class kullanarak bir isim verirsiniz. Bu isimlere css dosyasında özellikler vererek şekillenmesini sağlarsınız. HTML kullanarak bir web sayfası hazırlamak istiyorsanız, onlarca etiket, tag, kullanmanız gerekebilir. HTML ile bir yazının şeklini rengini arkaplan rengini, kısacası her türlü özelliğini belirleyebilirsiniz, bunun yanı sıra sayfanıza resim, buton ve dış bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Bir web sayfasının tarayıcıda görüntülenebilmesi için mutlaka olması gereken bazı HTML etiketleri bulunur. Öncelikle tarayıcının sizin kodlama dilinizi algılayabilmesi için o dili tanıtmanız gerekir. HTML dilini tarayıcıya tanıtmak için

<html>

etiketi kullanılır. Sayfanın en başına

<html>

etiketini en sonuna da

</html>

etiketini yazarsanız eğer tarayıcı sizin kodlama dilinizi algılayacaktır. Bu etiketlerin arasına sırayla

<head></head>

ve

<body></body>

etiketleri girilir. Head etiketi sizin sayfanızın başlığını görüntüler ve eğer gerekliyse java, jquery, ajax gibi kütüphaneleri ithal etmenizi sağlar. Body etiketi ise sayfanın içeriğinin gösterileceği alandır.

Yazar: Tarih: 06/04/13 650 kez okundu
Etiketler : , , ,

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir